تبلیغات
مهارت های زندگی - آثار وفواید سفر

اللهم عجّل لولیک الفرج

آثار وفواید سفر

تاریخ:پنجشنبه 3 شهریور 1390-07:32 ق.ظ

 اشاره‏ای به فواید و آثار سفر می‏تواند سختی و دشواری سفر را به امید رسیدن به این فایده‏ها، بر آدمی آسان سازد.

 از مهم‏ترین آثار سفر می‏توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. شناخت نشانه های الهی

وقتی مسافر از منزل خویش قدم بیرون می‏نهد، اگر با دقت به اطرافش بنگرد، معنی این شعر را می‏تواند درک کند:

با صد هزار جلوه برون آمدی که من  با صد هزار دیده تماشا کنم تو را[1]

دیدن سرزمین‏های مختلف، کوه‏ها و صحراها، دریاها و حیوانات و گیاهان متنوع، قلب هر بیننده‏ای را متوجه خداوند می‏سازد و اگر انسان با دیده دل نظر کند، می‏بیند که هر موجودی، دلیلی بر وجود و یگانگی خداوند است و با دقت و تدبر در جهان است که انسان به قدرت خداوند متعال پی می‏برد.

چون ندانی ز خود سفر کردن  بایدت در جهان گذر کردن

تا ببینی نشان قدرت او  ;با تو گوید زبان قدرت او[2]

نتیجه چنین سفری است که انسان را به سفر معنوی و سیر و سلوک الی‏اللّه‏ سوق داده است و در رسیدن به سر منزل مقصود یاری می‏دهد.

أَمَّنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ أَنْزَلَ لَكُمْ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَنْبَتْنا بِهِ حَدائِقَ ذاتَ بَهْجَةٍ ما كانَ لَكُمْ أَنْ تُنْبِتُوا شَجَرَها أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ بَلْ هُمْ قَوْمٌ یَعْدِلُونَ (60) أَمَّنْ جَعَلَ الْأَرْضَ قَراراً وَ جَعَلَ خِلالَها أَنْهاراً وَ جَعَلَ لَها رَواسِیَ وَ جَعَلَ بَیْنَ الْبَحْرَیْنِ حاجِزاً أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لا یَعْلَمُونَ (61)[3]

(آیا بتهایى كه معبود شما هستند بهترند) یا كسى كه آسمانها و زمین را آفریده؟! و براى شما از آسمان، آبى فرستاد كه با آن، باغهایى زیبا و سرورانگیز رویاندیم شما هرگز قدرت نداشتید درختان آن را برویانید! آیا معبود دیگرى با خداست؟! نه، بلكه آنها گروهى هستند كه (از روى نادانى، مخلوقات را) همطراز (پروردگارشان) قرار مى‏دهند! (60)

یا كسى كه زمین را مستقرّ و آرام قرار داد، و میان آن نهرهایى روان ساخت، و براى آن كوه‏هاى ثابت و پابرجا ایجاد كرد، و میان دو دریا مانعى قرار داد (تا با هم مخلوط نشوند با این حال) آیا معبودى با خداست؟! نه، بلكه بیشتر آنان نمى‏دانند (و جاهلند)! (61)

 

 

2. عبرت آموزی

خداوند متعال در قرآن کریم در موارد متعدد بندگان را به عبرت‏آموزی و پندگیری دعوت می‏کند و دستور می‏دهد که «ای پیامبر! به مسلمانان بگو: در زمین مسافرت کنید و بنگرید که عاقبت تکذیب‏کنندگان چگونه بود.»[4] آری، هنگامی که انسان از کنار شهرهای ویران می‏گذرد باید بیاندیشد که روزگاری درون این خانه‏ها مردمانی زندگی می‏کرده اند، ولی اکنون خانه‏های آنان متروکه و ویران شده است و ساکنانشان به دست فراموشی سپرده شده‏اند ،با اینکه شاید عمرشان یا مال وثروت آنها از ما بیشتر بوده ،ولی همگه دارایی های خود را گذاشتند ورفتند،آری انسان در این دنیا مسافر است و این، مسیری است که ما نیز دچار آن خواهیم شد. چنین افکاری در دل نبستن انسان به دنیا و درک فانی بودن آن کمک به‏سزایی می‏کند و انسان را به پرهیزکاری و تقوا نزدیک‏تر می‏سازد

 

3. نشاط و شادابی روحی-روانی

از آنجا که سفر، حرکت و تنوعی در زندگی است، نشاطی در انسان ایجاد می‏کند که بر سلامت جسم و روان بسیار مؤثر است. امروزه روان شناسان برای درمان بسیاری از بیماری‏های روانی و حتی بیماری‏های جسمی بیماران خود که ریشه در مشکلات روانی دارند، مسافرت به مکان‏های گوناگون و به ویژه خوش آب و هوا را به آنان پیش‏نهاد می‏کنند.

مسافرت، یکی از عوامل سازنده شخصیت انسان است و در قرآن مجید نیز چندین مرتبه به آن اشاره شده است، خداوند تبارک و تعالی بارها توصیه می‏کند:

أَفَلَمْ یسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ یعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ یسْمَعُونَ بِهَا فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَكِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ[5].

آیا آنان در زمین سیر نکردند، تا دلهایی داشته باشند که حقیقت را با آن درک کنند؛ یا گوشهای شنوایی که با آن (ندای حق را) بشنوند؟! چرا که چشمهای ظاهر نابینا نمی‌شود، بلکه دلهایی که در سینه‌هاست کور می‌شود.

چرا سفر نمی‏کنند تا در نتیجه سفر قلب‏هایی پیدا کنند که با آنها تعقل و فکر کنند.

طبیعی است زندگی در محیط‏های بسته و در میان آداب و سنن قومی، انسان را در طلسم تعصبات گرفتار می‏سازد و روح آزاد و چشم حق‏بین وی را ضعیف می‏کند و منطق وحی، چنین فرهنگی را محکوم می‏کند. افزون بر این، بیشتر مسافرت‏ها با حرکات اعضای مختلف بدن همراه است و تحرک بدن در مسافرت، زیادتر است و از تأثیر این تحرک بر اعصاب و دیگر اندام‏ها نباید چشم پوشی کرد.

 

4. آشکار شدن استعدادها و نقاط ضعف

یکی از فایده‏های ارزشمند سفر، شناخت نقاط قوت و ضعف افراد است و همین مطلب از مسائل مهم روان‏شناسی و تربیت نیز به شمار می‏رود. برای تشخیص استعداد انسان‏ها، برای اینکه بدانند برای چه خلق شده‏اند تا اینکه در مسیر استعداد و کشش درونی، تربیت شوند و موضع مناسب خود را در اجتماع پیدا کنند، گردش و مسافرت می‏تواند به آسانی، این زمینه را بوجود آورد. بسیاری از صفات خوب وبد انسان، در سفر بروز می‏کنند که انسان در وطن خویش از آنها غافل است؛

                           آتش کند تمیز ز هم نقد و قلب را                   اخلاق خوب و زشت شود در سفر جدا[6] 

 

مسافرت، برای تهذیب نفس نیز بسیار لازم و مهم است؛ زیرا در سفر، پنهانی‏های اخلاق آشکار می‏شود و از همین جهت است که از کسی که شاهدی را تأیید ‏کرد، پرسیدند: آیا در سفری با او همراه بوده‏ای تا کاملاً به مکارم اخلاق او پی ببری؟ او گفت: نه، گفتند: پس تو او را کاملاً نمی‏شناسی.

از مرحوم شبّر نقل شده است که گفت: ای گروه قاریان! به سفر بروید تا مهذب شوید؛ زیرا آب (هر قدر هم که پاکیزه باشد) اگر زیاد در یک محل بماند، بد بو می‏شود.

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی                                صوفی نشود صافی تا در نکشد جامی

5- ارتباط بهتر با همسر و فرزندان

سفر به شما این امکان را می دهد که بدون فکر کردن به وظایف و گرفتاریهای روزمره زندگی، زمان بیشتری را با خانواده بگذرانید و کمی به گذشته برگردید. دور شدن از محیط خانه و کار، باعث تجدید قوا و آرامش روحی-روانی اعضای خانواده نیز می شود، ازطرفی فرصت بیشتری پیدا می شود تا کمی به وظایف شرعی و قانونی خود دقت کرده وکاستیها را جبران نماییم.

دیگر فواید سفر عبارتند از: تنوع در زندگی، استفاده از هوای آزاد، آشنایی با افراد و فرهنگ های مختلف، خاطرات سفر، مطالعه در سفر.[7]1. حافظ

2. اوحدی مراغه‏ای

3.  نمل

1. انعام:11

2. حج: 46

1. صائب تبریزی

[7] . سایت تبیان: زهره پری نوشنوع مطلب : عمومی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How can we increase our height?
دوشنبه 27 شهریور 1396 11:59 ب.ظ
I am really inspired along with your writing skills as neatly as with the structure in your
weblog. Is this a paid topic or did you modify it your self?
Anyway stay up the excellent high quality writing,
it is uncommon to peer a great weblog like this one these days..
What causes pain in the back of the heel?
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:49 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this web site's articles or reviews daily
along with a mug of coffee.
What causes painful Achilles tendon?
شنبه 14 مرداد 1396 05:16 ق.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I
acquire actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you
access consistently quickly.
Tricia
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:58 ب.ظ
Ahaa, its good conversation on the topic of this piece of writing here at this web site, I
have read all that, so at this time me also commenting at this place.
Elvira
جمعه 22 اردیبهشت 1396 08:11 ق.ظ
Remarkable things here. I'm very glad to peer your article.
Thank you a lot and I'm having a look forward to contact you.
Will you please drop me a mail?
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 01:56 ب.ظ
I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like
this one nowadays.
مسافر
چهارشنبه 13 اسفند 1393 08:51 ق.ظ
نسبتاخوب بود ولی بیشترتوضیح بدی خوبترم میشه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo